Oyun geliştirme süreçleri

mobile_game_development

 

Proje bazlı ve ürün geliştirme odaklı çalışan her meslek sektöründe, bu geliştirme sürecini kontrol altına alabilmek için belirli metodolojilerin ve planların yapılması gerekmektedir.

Dijital oyun geliştirme sektörü de bunlardan biri olmakla birlikte diğer mesleklere nazaran bir proje daha da planlı programlı yapılmalıdır. Aksi halde bu sürecin kötü yönetilmesi firmanın sonunu hazırlayabilir. Özellikle oyun endüstrisinde AAA oyunlar olarak tabir ettiğimiz oyunlar her zaman oyuncularda büyük beklentiler yaratırlar. Bu oyunlar çok büyük bütçeler harcanarak yapıldığından da ufak bir hata çok büyük kayıplara neden olabilir. Bu yüzden de oyun geliştirme sürecindeki her basamak dikkatlice basılmalıdır ve basamakta aynı önem gösterilmelidir.

Oyun geliştirme süreçlerinin aşamaları ve izlendiği yollar her ne kadar bazı durumlarda göreceli olsa da genel anlamda oyun geliştirme süreçlerini 3 ana başlıkta inceleyebiliriz.

 

1-Geliştirmeye hazırlık süreci

Bu süreç oyun geliştirmeye başlanmadan önceki süreçtir. Oyunda olması gereken her içerik bu aşamada seçilip oyunla ilgili bazı kritik kararlar yine bu aşamada belirlenir.

a) Hikâyenin, kurgunun ve oyun türünün belirlenmesi

Eğer bir oyun geliştiriliyorsa bu oyunun ilk etapta bir konusu olmak zorundadır. Bu konu doğrultusunda bir hikâye yazılmalı ve oyun türü belirlenmelidir. Konu – oyun türü eşleşmesi önemlidir. Zira bazı konular bazı türlere daha uyumludur. Savaş konulu oyunlar için FPS daha iyi bir seçimken orta çağ temalı bir oyunda RPG daha iyi bir seçim olabilir. Tabi konu-oyun türü anlamında günümüzde çok çeşitli ve farklı örnekler de mevcuttur.

b) Piyasa araştırmasının yapılması

Geliştirilecek oyunun konusuna ve türüne göre piyasada yapılan oyunlar denenir. Bu deneyimler ışığında mevcut oyunun yapılıp yapılmamasına veya yapılacak oyunda neyin olup olmayacağına karar verilir. Piyasa araştırması bu noktada büyük önem taşır.

c) İhtiyaçların listelenip belirlenmesi

Oyunla ilgili tüm ihtiyaçlar belirlenir ve gerekli görev dağılımı yapılır. Game artist’in çizeceği materyaller ve Game developer’ın kodlaması gereken yerlerin birçoğu bu aşamada planlanır. Sadece bu iki alan değil tüm alanlardaki çalışanların görev dağılımı yapılmalıdır.

d) Oyun motoruna karar verilmesi

Bu aşamada hazır bir oyun motoru seçilebileceği gibi geliştirici ekip sıfırdan bir oyun motoru da yazabilirler. Bu aşamada oyunun yapısına ve ihtiyaçlarına göre bir seçim yapılması en doğru seçimdir.

e) Sponsor, pazarlama ve gelir modeli

Oyun geliştirme sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Ne kadar muhteşem bir oyun da ortaya çıksa eğer düzgün bir gelir modeli seçilmediyse ve pazarlaması yeteri kadar iyi yapılmadıysa oyun gerekli amacına ulaşamaz ve çalışanlar emeklerinin karşılıklarını alamazlar. Bu aşamada bir sponsor bulunabilir veyahut iyi bir pazarlamacı firma ile anlaşılabilir. Dijital dağıtım platformları kullanılabilir. Son olarak eklemek istediğim bir diğer yöntem de kickstarter gibi bağış platformlarını kullanarak da oyunun gelişimine katkıda bulunacak destekçiler bulabilirsiniz.

 

 

 

2) Geliştirme süreci

Gerekli planlamalar yapıldı. Nasıl bir oyun yapılacağına karar verildi, piyasa araştırması yapıldı, oyun motoru seçildi ve gelir modeli belirlendi. Artık oyun geliştirme sürecine başlanılabilir kıvama geldi. Geliştirme süreci oyunun artık yapıldığı aşamadır. Eğer geliştirmeye hazırlık sürecini bir aşçının alışveriş yapması gibi düşünürsek geliştirme süreci de artık yemeği pişirmeye hazır olduğu süreçtir. Geliştirme sürecindeki aşamalar bazen birbirleri ile bağlantılı olup devam edebilmek için diğer aşamanın tamamlanması beklenilebileceği gibi bazen de birbirleri ile eş zamanlı olarak sürdürülebilirler.

a) Grafiklerin ve modellemelerin çizilmesi

Oyunun türü doğrultusunda 2D veya 3D olarak oyunda olması gereken materyallerin Game artistler tarafından çizildiği ve modellendiği aşamadır. Bir oyunun görsel açıdan güzel olması oyunun oynanabilirliği kadar önemlidir.

b) Animasyonların yapılması

Gerekli grafikler ve modellemeler bittikten sonra sıra bu grafikleri haraket ettirmeye gelir. Animasyonlar grafikler kadar önemlidir. Bir oyun her ne kadar iyi görsellere sahip de olsa animasyonları kötü ise oyuncular tarafından beğenilmeyebilir. Aslında her ne kadar grafik ve animasyon yapılması aşamaları birbirleri ile bağlantılı olsalar da ikisine de aynı önem verilmezse verilen emek boşa harcanmış olur.

c) Programlama

Grafik ve animasyonlarda tamamlandıktan sonra artık oyun programlanabilir hale gelir. Bu aşamaya gelmeden programcı gerekli modellemeler hazırlanmadan da kutu daire gibi nesneler ile programlamaya başlayacağı gibi hazırlandıktan sonra programlamaya başlanması daha sağlık olduğu da bir gerçektir. Oyunla alakalı tüm etkileşimler bu aşamada yapılır. Oyununuzdaki altınların toplanmasından tutunda, düşmanları öldürüp üstündeki cephaneyi almanıza kadar aklınıza gelebilecek çoğu şey bu aşamada yapılır.

d) Bölüm tasarımı (Level desing)

Level desingerları Legolardan bir dünya yaratmaya çalışan insanlara benzetebiliriz. Bölüm tasarımı iyi olan oyunlar oyuncuları mutlu ettiği gibi eğer oyunun yapısı tekrar oynanmaya müsaitse tekrar oynanabilirliği de yüksek olur. Oyunda nasıl bir harita olacağı, kaç kapı ve kaç checkpoint olacağına bu aşamada karar verilir. Oyunun planlaması yapılırken Level desinger bazı isteklerini programcıya bildirmelidir ki kafasındakini daha rahat hayata geçirebilsin. Örneğin bir bombanın kaç saniyede patlayacağını programcıya söylemelidir ki programcı bomba ile ilgili gerekli ayarları yapabilsin.

e) Ara yüz ve menülerin tasarlanması

Her şey bittikten sonra sıra menülerin ve ara yüzün tasarlanmasıdır. Görsel anlamda iyi ve kullanıcı dostu bir menü oyuncuları mutlu eder. Ayrıca menüler arası geçişlerin akıcılığı da önemlidir.

 

 

 

3)Test ve yayınlanma süreci

Oyun geliştirme süreci ile test süreci aşamasında ince bir çizgi vardır. Oyun geliştirme aşaması oynanılabilir bir oyun ortaya çıkartıldığında tam olarak bitmez. Bu aşamadan sonra ortaya çıkan ürünün son kullanıcı tarafından test edilmesi ve feedback alınması büyük rol oynar. Oyunun geliştirme aşaması aslında devam etmiş olur ancak bu süreç devam ederken test süreci de başlar. Geliştirme aşaması ile test aşaması bu noktadan sonra paralel olarak ilerlerler. Ayrıca bu süreçte ürünün artık sosyal medyada ve oyun platformlarında gündeme gelme durumu ivme kazanmalıdır.

a) Alpha, kapalı ve açık beta testleri

Oyun oynanılabilir kıvama geldikten sonra kullanıcılar için test süreçleri başlar. Bunlardan ilki alpha aşamasıdır. Bu aşamada oyun tamamen tamamlanmamıştır. Eksiklikler ve optimizasyon sorunları olabilir. Bazı etkileşimlerde hatalar ve oyunu oynamayı engelleyecek durumlar meydana gelebilir. Alpha aşamasından sonra beta süreci başlar. Beta sürecinde oyun artık tamamlanmıştır. Bu süreçte oyuna yeni şeyler eklemekten çok artık oyundaki bugların temizlenmesine odaklanır. Bu noktada son kullanıcının feedbackleri çok önemlidir. Kapalı beta da sadece belirli bir kitle oyunu deneyebilirken açık betada oyunu herkes deneyebilir ve feedback yapabilir.

b) Sosyal medya ve reklam

Alpha ve beta süreçleri sürerken bir yandan da sosyal medyada oyun hitap edilen kitlelere tanıtılmalıdır. Ayrıca yine hitap edilen kitleye yönelik reklam yapılmalı ve gerekirse ufak yarışmalar düzenlenmelirdir.

c)Dağıtım ve pazarlama

Oyun tamamen tamamlandıktan sonra bu ürünün kitlelere ulaşması gerekmektedir. Hali ile bu iş için anlaşma yapılan dijital dağıtım platformları ya da dağıtıcı firma sıfatını üstlenen firmalar oyunun son kullanıcıya ulaşmasını sağlarlar. Bu sayede üründen gelir elde edilme süreci başlar. Yine aşçı örneğimizi ele alırsak bu aşamada yemek hazırlanmış olup artık yemek restoranda satılmaya hazırdır.

d)Teknik destek

Artık oyunumuz tamamen bitti. Oyunda gerekli satış kanalları ile oyunculara ulaştırıldı. Ancak bu süreçte, oyunu alırken, aldıktan sonra veya kullanırken problem yaşayan oyuncular ne yapacaklar? İşte bu noktada oyun firmasının teknik destek birimi ihtiyacı oluşuyor. Her firmada olmasa da özellikle MMORPG türü oyunlarda oyunculara 7/24
hizmet bir mecburiyet halini alabiliyor.hack forum
hacklink al
hacklink al
hacklink satın al
Prefabrik
Prefabrik ev
Prefabrik evler
Prefabrik ev fiyatları
Prefabrik
Prefabrik ev
Prefabrik evler
cami halısı
cami halıları
cami halısı fiyatları
cami halısı
cami halısı fiyatları
cami halıları
cami süpürgesi
cami süpürgeleri
cami halısı
cami halıları
cami halısı
cami halısı fiyatları
cami halıları
cami halısı
cami halısı fiyatları
cami halıları
evden eve nakliyat
istanbul nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
istanbul nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
mng evden eve nakliyat
mng nakliyat
evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
istanbul nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
istanbul nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Yurtiçi evden eve nakliyat
Yurtiçi nakliyat
evden eve nakliyat
ofis taşıma
istanbul ofis taşıma
ofis taşımacılığı
ofis taşımacılık
yurtiçi evden eve nakliyat
yurtiçi nakliyat
evden eve nakliyat
içel evden eve nakliyat
Mersin evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
seo hizmeti
seo uzmanı
seo paketleri
paykwik
paykwik al
paykwik satın al
paykwik kart
paykwik fiyatları
paykwik nereden alınır
paykwik mobil ödeme
paykwik fiyatları
mobil ödeme paykwik
komisyonsuz paykasa
komisyonsuz paykwik
paykwik
paykwik al
paykwik satın al
paykwik kart
paykwik fiyatları
paykwik nereden alınır
paykwik mobil ödeme
paykwik fiyatları
mobil ödeme paykwik
komisyonsuz paykasa
komisyonsuz paykwik
ofis taşıma
Ofis Taşımacılığı
Villa Taşıma
Villa Taşımacılığı
Evden Eve Nakliyat
istanbul nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Ev Taşıma Firmaları
Nakliyat Şirketi
Nakliyat Firmaları
En İyi Nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Şehir içi Nakliyat
Eşya Depolama
Parça Eşya Taşıma
ofis taşıma
ofis taşımacılığı
ofis taşımacılık
ofis taşıma
ofis taşımacılığı
ofis taşımacılık
hack forum
hacklink
web tasarım
Niğde web tasarım
Grafik Tasarım
Niğde Web Yazılım
Web Yazılım
Prefabrik
cami halısı
cami halısı
cami halısı
cami süpürgesi
cami halısı
cami halısı
istanbul evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
mng evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
ofis taşıma
yurtiçi evden eve nakliyat
yurtiçi evden eve nakliyat
içel evden eve nakliyat
seo hizmeti
paykasa
paykasa
facebook beğeni hilesi
ofis taşıma
Ofis Taşımacılığı
Villa Taşıma
Villa Taşımacılığı
Evden Eve Nakliyat
istanbul nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Ev Taşıma Firmaları
Nakliyat Şirketi
Nakliyat Firmaları
En İyi Nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Şehir içi Nakliyat
Eşya Depolama
Parça Eşya Taşıma
ofis taşıma
ofis taşımacılığı
ofis taşımacılık
ofis taşıma
ofis taşımacılığı
ofis taşımacılık
Prefabrik
Prefabrik ev
Prefabrik evler
Prefabrik ev fiyatları


 

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir